Kwalifikowany podpis elektroniczny – Biuro tłumaczeń – Tłumaczenie

Kwalifikowany podpis elektroniczny jako narzędzie wykorzystywane przez biegłego tłumacza na co dzień

 

Innowacje technologiczne wpływają na życie każdego z nas. Również tłumacze przysięgli nie uchronią się przed zmianami. Odręczne podpisywanie i pieczętowanie tłumaczeń staje się coraz mniej popularne. Wykorzystanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego pozwala bezpiecznie uwierzytelnić tłumaczenie i zapewnia wygodę.

 

Co to jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

 

Podpis elektroniczny to narzędzie, przy pomocy którego można podpisać każdy cyfrowy dokument. Przydaje się w przypadku, gdy chcemy potwierdzić swoje autorstwo oraz wziąć odpowiedzialność za zawartą w nim treść.

Kwalifikowany podpis elektroniczny to nie to samo co zeskanowany podpis odręczny. Również niekwalifikowany podpis elektroniczny w niektórych przypadkach nie będzie wystarczający dla wywołania zamierzonych skutków. Kwalifikowany podpis elektroniczny zapewnia pełne bezpieczeństwo, poświadczenie danych osobowych oraz najwyższe możliwe uprzywilejowanie.

 

Znaczenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego w pracy tłumaczy przysięgłych

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa przyznają tłumaczom przysięgłym możliwość poświadczania dokumentów przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Dotyczy ona tłumaczeń oraz odpisów pism w postaci elektronicznej.

Dokumenty opatrzone przez tłumacza przysięgłegoe-podpisem mają taką samą moc jak podpis tradycyjny. Innowacja zmienia sposób pracy tłumacza, ponieważ wszelkie operacje dokonywane są elektronicznie. Nie ma również konieczności przechowywania dokumentów w tradycyjnym archiwum.

Kwalifikowany podpis elektroniczny wydany w Polsce jest uznawany również w innych krajach Unii Europejskiej. Coraz częściej akceptuje się go także w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu tłumaczenie można z powodzeniem wykorzystać za granicą bez ponoszenia dodatkowych kosztów i zajmowania się dodatkowymi formalnościami.

 

Zalety rozwiązania

Kwalifikowany podpis elektroniczny ma wiele zalet. Oprócz tych już wspomnianych warto zwrócić uwagę również na coraz większą popularność narzędzia w krajowych oraz międzynarodowych urzędach i rejestrach.

E-podpis pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jest ekologiczny i wpisuje się w aktualne trendy przechodzenia do świata wirtualnego. Dla użytkownika kwalifikowany podpis elektroniczny jest wygodny i nieskomplikowany.

 

Procedura uzyskania kwalifikowanego podpisu elektronicznego

 

Aby stać się użytkownikiem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, konieczne jest wykupienie dostępu u jednego z kwalifikowanych dostawców. Tłumacz przysięgły, który chce uzyskać podpis, po dokonaniu wyboru musi zgłosić się do usługodawcy w celu weryfikacji swojej tożsamości. Konieczne jest okazanie dowodu osobistego. Po pozytywnej weryfikacji tłumacz zyskuje dostęp do podpisu i może korzystać z niego na co dzień.

Nie ma wątpliwości, że kwalifikowany podpis elektroniczny znacznie ułatwia pracę tłumacza przysięgłego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości rozwiązanie doprowadzi do całkowitej rezygnacji z podpisów tradycyjnych i wymiany papierowej dokumentacji.

Opinie naszych klientów
Zapraszamy do naszych biur